Blacha trapezowa jaki vat
Na rynku mamy obecnie bardzo wiele materiałów budowlanych. Możemy w zasadzie wybierać i przebierać do woli. Dotyczy to materiałów budowlanych, które oczywiście są związane niemal w zasadzie, z każdym elementem konstrukcyjnym naszego domu, warsztatu oraz innej budowli. Jeżeli chodzi na przykład o kwestie związane z pokryciami dachowymi, no to mamy do wyboru obecnie bardzo dużo różnego rodzaju pokryć dachowych, od ceramicznych, po różnego rodzaju blachodachówki, blachy trapezowe i inne pokrycia, na przykład z wykorzystaniem różnego rodzaju mas bitumicznych. W tym punkcie chcielibyśmy się skupić przede wszystkim na blachach ocynkowanych trapezowych, ponieważ jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, bardzo ergonomiczne oraz posiadające bardzo duży szereg i wachlarz zastosowań. Blacha trapezowa jaki VAT – porozmawiajmy sobie nieco o blachach trapezowych.
Czym są blachy trapezowe?
Oczywiście zanim w ogóle zaczniemy mówić sobie coś więcej o blach trapezowych, to powinniśmy powiedzieć sobie przynajmniej tak ogólnie, czym w zasadzie taka blacha trapezowa jest, ponieważ wiele osób chociaż często pewnie słyszało nazwę blacha trapezowa, to tak naprawdę nie do końca jest w stanie sobie taką blachę wyobrazić, lub nie jest pewna, czy to co myśli, że jest blachą trapezową w rzeczywistości jest blachą trapezową. Blacha trapezowa jest to nic innego jak arkusz blachy, najczęściej ocynkowanej, która posiada wzdłuż arkusza charakterystyczne wytłoczenia, które przypominają swoim kształtem trapez. Te wytłoczenia są generalnie dość istotne. Po pierwsze są one najbardziej charakterystycznym elementem blachy trapezowej, a od tego przetłoczenia bierze ona swoją nazwę i w pewien oczywisty sposób determinuje ona właściwości takiej blachy trapezowej. Przede wszystkim wytłoczenie w kształcie trapezu powoduje, że bardzo łatwo nam się taką blachę kładzie na dachu. Jeżeli oczywiście wykonujemy z takiej blachy pokrycie dachowe, ponieważ możemy również stosować taką blachę jako tani materiał konstrukcyjny, na przykład kiedy stawiamy garaż. Dodatkowo ponieważ przetłoczenia w strukturze blachy są równomierne, powstają takie “korytka”. Kiedy pada deszcz to woda spływa, głównie z dachu tymi korytkami co powoduje, że skierowanie strumienia wody do rynny jest bardziej precyzyjne i skuteczniejsze, a samo odprowadzenie wody jest bardziej efektywne.
Jakie mamy zalety ze stosowania blachy trapezowej ocynkowanej?
Stosowanie blachy trapezowej ocynkowanej, szczególnie jeżeli chodzi o kwestie pokryć dachowych, niesie ze sobą bardzo wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim możemy skupić się tutaj na cenie. Blacha trapezowa w porównaniu do innych materiałów, jest stosunkowo tania. Najtańsza blacha trapezowa jaka jest na rynku, jest to blacha trapezowa o grubości 0,5 mm i kosztuje ona przeciętnie w okolicach 25 zł za metr użytkowy takiej blachy, czyli jest to cena konkurencyjna w porównaniu do większości innych alternatyw. Jeżeli chodzi o oszczędności, które wynikają z wykorzystania blachy trapezowej, to możemy sobie też powiedzieć, że prosto i szybko możemy wykonywać zadaszenia z blachy trapezowej. Może być to naprawdę bardzo szybkie w porównaniu do innych metod. Wynika to przede wszystkim z tego, że blacha trapezowa występuje w bardzo wielu rozmiarach. Są takie rozmiary, które naprawdę gabarytowo są duże. Największe blachy trapezowe stalowe ocynkowane mają powierzchnię użytkową sięgającą prawie 20 m2. Tak więc jeżeli mamy na przykład dach o powierzchni 100 m kwadratowych i jest to prosty dach jednospadowy, to wykorzystując 5 arkuszy takiej blachy jesteśmy w stanie go bardzo szybko pokryć. Przekłada się to oczywiście na materiał, ponieważ mamy niezbyt dużo odpadów, szczególnie dlatego, że możemy rozmiary arkusza sobie dopasować do rozmiarów dachu, ale możemy również zaoszczędzić na robociźnie, ponieważ jeżeli pracownicy układający dach będą pracować krótko, to będziemy musieli też im mniej zapłacić.
Blacha trapezowa ocynkowana – jaki VAT?
Często kiedy kupujemy materiały budowlane, zastanawiamy się jaki vat zostanie za te materiały naliczony. Jeśli kupujemy wspomnianą blachę trapezową, dylemat jest podobny. Wato wyjaśnić tę sprawę. Zasadniczo sprawa jest najprostsza wtedy, kiedy kupujemy blachę trapezową ocynkowaną jako klient indywidualny. W takiej sytuacji sprzedawca naliczy nam VAT, ale podatek ten jest doliczony do ceny blach i nie musimy go opłacać. Inaczej sprawa ma się nieco kiedy kupujemy materiały budowlane na fakturę, czyli kiedy jesteśmy przedsiębiorcami i czynnymi podatnikami VAT. Podatek naliczany jest w obydwu wypadkach w wysokości 23%, ale kiedy jesteśmy przedsiębiorcami, to sprzedający stosuje wobec nas zasadę odwrotnego obciążenia. Czyli sprzedaje nam towar po cenie netto, natomiast my podatek brutto musimy odprowadzić do urzędu skarbowego. Oczywiście zasada w takiej sytuacji jest taka, że w zależności od przeznaczenia takich blach (bo wcale nie muszą one iść na cele budowlane), możemy sobie na przykład VAT odliczyć, ale tutaj najlepiej jest skonsultować się z księgowym.