Polska agencja pracy dla Ukraińców

Polska agencja pracy dla Ukraińców

Polska agencja pracy dla Ukraińców i polski rynek jest stosunkowo rozbudowany. Pomimo tego, że poziom bezrobocia jest dość wysoki, to niektóre stanowiska są niechętnie wybierane przez naszych rodaków. Zarówno do pracy fizycznej, jak i umysłowej chętnych jest wielu Ukraińców, ze względu na satysfakcjonujące dla nich zarobki, które są znacząco wyższe niż w ich kraju. Dlaczego pracownicy z Ukrainy są godni uwagi? W jaki sposób odbywa się rekrutacja Ukraińców? Jakie zadania mają firmy pośredniczące? Jak przygotować firmę do zatrudnienia pracowników pochodzących z Ukrainy? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytana serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje ewentualne wątpliwości czytelników.

Dlaczego pracownicy z Ukrainy są godni uwagi?

agencja pracy z Ukrainy mazowieckieCoraz większa liczba przedsiębiorstw stacjonujących w Polsce decyduje się na zatrudnienie pracowników ze wschodu. Nie ma w tym jednak niczego zaskakującego- Ukraińcy rzetelnie wykonują swoje obowiązki, mają ponadprzeciętne doświadczenie, szybko się uczą, jednocześnie są uczciwi. Zalet takiego rozwiązania jest jednak znacznie więcej i warto co nieco o nich powiedzieć. Przede wszystkim należy wspomnieć o dyspozycyjności. Wschodni sąsiedzi przyjeżdżają do naszego kraju po to, aby zarobić dużą ilość gotówki. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że są oni zainteresowani możliwe najwyższymi zarobkami.

Dlatego też ochoczo przebywają w miejscu pracy nawet przez 12 godzin na dobę. Co więcej, nie mają żadnych zobowiązań w miejscu pracy. Kolejną zaletą jest mobilność. Ukraińcy z reguły nie są przywiązani do jednego miejsca. Wynajmują pokój, natomiast ich życie toczy się wokół firmy. W konsekwencji mogą przenosić się w różne lokalizacje i nie sprawia im to żadnych problemów. Nie w sposób nie wspomnieć o ich ponadprzeciętnej dostępności. Mogą oni wykonywać nawet takie czynności, które dla Polaków nie są atrakcyjne. W konsekwencji możliwe jest uzupełnianie braków kadrowych, co prowadzi do rozwinięcia firmy. Ukraińcy adaptują się w nowym kraju bez większych problemów. Przestrzegają oni prawo i wszelkie reguły społeczne. Ostatnią, jednocześnie najważniejszą zaletą jest obopólna korzyść. Przedsiębiorstwo ponosi mniejsze koszty zatrudnienia, jednakże dla Ukraińców zarobki są w pełni satysfakcjonujące.

W jaki sposób odbywa się rekrutacja Ukraińców?

W zdecydowanej większości przypadków rekrutacja Ukraińców w danym przedsiębiorstwie odbywa się z pomocą firm pośredniczących. Pomagają one w tym, aby znaleźć najlepszych specjalistów i ekspertów, którzy poradzą sobie na określonym stanowisku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudnić naszych wschodnich sąsiadów do pracy fizycznej. Z praktycznego punktu widzenia prezentuje się to następująco: pracodawca może złożyć zamówienie na osobę o danym wykształceniu, predyspozycjach czy doświadczeniu. Na podstawie takiej prośby firma pośrednicząca natychmiastowo uruchamia swoją rekrutację na określone stanowisko. Co godne podkreślenia- pośrednik zajmie się wszelkimi sprawami, które bezpośrednio związane są z legalizacją pobytu i możliwością podjęcia pracy przez taką osobę, co z pewnością jest dużym odciążeniem.

Jakie zadania mają firmy pośredniczące?

Polska agencja pracy dla Ukraińców
Polska agencja pracy dla Ukraińców

Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie – większość przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z pomocy firmy pośredniczącej. Nie ma w tym niczego dziwnego – dzięki temu właściciele nie muszą przejmować się formalnościami, które mogą okazać się przytłaczające i nieco problematyczne. Jakie inne czynności wykonuje firma, która zajmuje się obsługą pracowników pochodzących z Ukrainy?

Przede wszystkim specjaliści są odpowiedzialni za proces rekrutacji osób do pracy. Dzięki temu mamy pewność, że w przedsiębiorstwie znajdą się najlepsi pracownicy, którzy mają predyspozycje do wykonywania swojej pracy. Firma pośrednicząca koordynuje także przyjazdy pracowników, jednocześnie organizuje cały ten proces. Pomaga pracownikom w procesie wizowym i co godne uwagi – uzyskuje dokumenty i zezwolenia, które umożliwiają podjęcie pracy w kraju. Nie zapominajmy, że firma pośrednicząca pomoże w rejestracji do Urzędu Pracy, a także znajdzie miejsce zakwaterowania, co niekiedy dla osoby zza granicy byłoby problematyczne.

Jak przygotować firmę do zatrudnienia pracowników pochodzących z Ukrainy?

Kiedy już uda się znaleźć i oddelegować pracowników do przedsiębiorstwa, wówczas wszelkie obowiązki związane z zatrudnieniem pracowników z Ukrainy przejmowane są przez firmy pośredniczące. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zarządzanie pracownikami ze wschodu dla osób niedoświadczonych może być nieco problematyczne. Kluczowa jest zatem kwestia tego, aby odpowiednio przygotować się na przyjęcia Ukraińców. Nie możemy zapominać o takich kwestiach, jak chociażby dostosowanie procesu onboardingu do zagranicznych pracowników. Dodatkowo zadbajmy o tłumaczenie odpowiednich dokumentów. Pomimo tego, że Ukraina to nasz bliski sąsiad, to jednak w tym przypadku kultura pracy jest znacznie inna- należy to wziąć pod uwagę.

Sprzedaż domu z zyskiem Previous post Sprzedaż domu z zyskiem
Budowa krematorium dla zwierząt - wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć. Next post Budowa krematorium dla zwierząt – wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć