Polska agencja pracy dla Ukraińców

Polska agencja pracy dla Ukraińców

Polski rynek jest stosunkowo rozbudowany. Pomimo tego, że poziom bezrobocia jest dość wysoki, to niektóre stanowiska są niechętnie wybierane przez naszych rodaków. Zarówno do pracy fizycznej, jak i umysłowej chętnych jest wielu Ukraińców, ze względu na satysfakcjonujące dla nich zarobki, które są znacząco wyższe niż w ich kraju. Dlaczego pracownicy z Ukrainy są godni uwagi? W jaki sposób odbywa się rekrutacja Ukraińców? Jakie zadania mają firmy pośredniczące? Jak przygotować firmę do zatrudnienia pracowników pochodzących z Ukrainy? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytana serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje ewentualne wątpliwości czytelników.

Dlaczego pracownicy z Ukrainy są godni uwagi?

Coraz większa liczba przedsiębiorstw stacjonujących w Polsce decyduje się na zatrudnienie pracowników ze wschodu. Nie ma w tym jednak niczego zaskakującego- Ukraińcy rzetelnie wykonują swoje obowiązki, mają ponadprzeciętne doświadczenie, szybko się uczą, jednocześnie są uczciwi. Zalet takiego rozwiązania jest jednak znacznie więcej i warto co nieco o nich powiedzieć. Przede wszystkim należy wspomnieć o dyspozycyjności. Wschodni sąsiedzi przyjeżdżają do naszego kraju po to, aby zarobić dużą ilość gotówki. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że są oni zainteresowani możliwe najwyższymi zarobkami. Dlatego też ochoczo przebywają w miejscu pracy nawet przez 12 godzin na dobę. Co więcej, nie mają żadnych zobowiązań w miejscu pracy. Kolejną zaletą jest mobilność. Ukraińcy z reguły nie są przywiązani do jednego miejsca. Wynajmują pokój, natomiast ich życie toczy się wokół firmy. W konsekwencji mogą przenosić się w różne lokalizacje i nie sprawia im to żadnych problemów. Nie w sposób nie wspomnieć o ich ponadprzeciętnej dostępności. Mogą oni wykonywać nawet takie czynności, które dla Polaków nie są atrakcyjne. W konsekwencji możliwe jest uzupełnianie braków kadrowych, co prowadzi do rozwinięcia firmy. Ukraińcy adaptują się w nowym kraju bez większych problemów. Przestrzegają oni prawo i wszelkie reguły społeczne. Ostatnią, jednocześnie najważniejszą zaletą jest obopólna korzyść. Przedsiębiorstwo ponosi mniejsze koszty zatrudnienia, jednakże dla Ukraińców zarobki są w pełni satysfakcjonujące.

W jaki sposób odbywa się rekrutacja Ukraińców?

W zdecydowanej większości przypadków rekrutacja Ukraińców w danym przedsiębiorstwie odbywa się z pomocą firm pośredniczących. Pomagają one w tym, aby znaleźć najlepszych specjalistów i ekspertów, którzy poradzą sobie na określonym stanowisku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudnić naszych wschodnich sąsiadów do pracy fizycznej. Z praktycznego punktu widzenia prezentuje się to następująco: pracodawca może złożyć zamówienie na osobę o danym wykształceniu, predyspozycjach czy doświadczeniu. Na podstawie takiej prośby firma pośrednicząca natychmiastowo uruchamia swoją rekrutację na określone stanowisko. Co godne podkreślenia- pośrednik zajmie się wszelkimi sprawami, które bezpośrednio związane są z legalizacją pobytu i możliwością podjęcia pracy przez taką osobę, co z pewnością jest dużym odciążeniem.

Jakie zadania mają firmy pośredniczące?

Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie- większość przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z pomocy firmy pośredniczącej. Nie ma w tym niczego dziwnego- dzięki temu właściciele nie muszą przejmować się formalnościami, które mogą okazać się przytłaczające i nieco problematyczne. Jakie inne czynności wykonuje firma, która zajmuje się obsługą pracowników pochodzących z Ukrainy? Przede wszystkim specjaliści są odpowiedzialni za proces rekrutacji osób do pracy. Dzięki temu mamy pewność, że w przedsiębiorstwie znajdą się najlepsi pracownicy, którzy mają predyspozycje do wykonywania swojej pracy. Firma pośrednicząca koordynuje także przyjazdy pracowników, jednocześnie organizuje cały ten proces. Pomaga pracownikom w procesie wizowym i co godne uwagi- uzyskuje dokumenty i zezwolenia, które umożliwiają podjęcie pracy w kraju. Nie zapominajmy, że firma pośrednicząca pomoże w rejestracji do Urzędu Pracy, a także znajdzie miejsce zakwaterowania, co niekiedy dla osoby zza granicy byłoby problematyczne.

Jak przygotować firmę do zatrudnienia pracowników pochodzących z Ukrainy?

Kiedy już uda się znaleźć i oddelegować pracowników do przedsiębiorstwa, wówczas wszelkie obowiązki związane z zatrudnieniem pracowników z Ukrainy przejmowane są przez firmy pośredniczące. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zarządzanie pracownikami ze wschodu dla osób niedoświadczonych może być nieco problematyczne. Kluczowa jest zatem kwestia tego, aby odpowiednio przygotować się na przyjęcia Ukraińców. Nie możemy zapominać o takich kwestiach, jak chociażby dostosowanie procesu onboardingu do zagranicznych pracowników. Dodatkowo zadbajmy o tłumaczenie odpowiednich dokumentów. Pomimo tego, że Ukraina to nasz bliski sąsiad, to jednak w tym przypadku kultura pracy jest znacznie inna- należy to wziąć pod uwagę.

Sprzedaż domu z zyskiem Previous post Sprzedaż domu z zyskiem