Jak działa klimatyzacja wodna?

Jak działa klimatyzacja wodna?

Woda jest wykorzystywana w klimatyzacji domowej na kilka różnych sposobów. Najczęstszym zastosowaniem są wieże chłodnicze. Jak działa klimatyzacja wodna? Wieża chłodnicza może mieć dowolną wielkość, od naprawdę gigantycznej do wielkości samochodu. W wieży chłodniczej powietrze wydmuchiwane jest nad wodą w celu stworzenia chłodzenia wyparnego, a chłodniejsza woda jest wykorzystywana w wymienniku ciepła np. klimatyzatora. Bardziej bezpośrednia forma chłodzenia wyparnego jest często spotykana w szklarniach, na targach rolnych i w kurnikach.

W tego rodzaju systemach woda przepływa przez siatkę, a wentylator wdmuchuje powietrze przez mokrą siatkę do budynku. W rezultacie uzyskuje się wilgotne, chłodniejsze powietrze. Jeśli używasz klimatyzatora, masz źródło wody. Uważany za szarą wodę, kondensat kapiący z węża spustowego klimatyzatora jest wolny od chloru, fluorków, soli i chemikaliów znajdujących się w wodzie wodociągowej lub basenowej. Ten kondensat jest ukrytym dobrodziejstwem, które ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym. Nie nadaje się on jednak do picia, Na gorących i wilgotnych obszarach klimatyzator może wytwarzać 68 litrów kondensatu dziennie – choć na obszarach suchych ten zysk jest znacznie skromniejszy, może wynosić tylko jeden litr dziennie. Jednak najczęściej marnuje się, ściekając po ścianach budynków i wyparowując.

Charakterystyka systemu chłodniczego

Wady i zalety klimatyzacji mieszkań i sklepówSystemy klimatyzacji z wodą lodową są powszechnie stosowane nie tylko w aplikacjach wymagających dużej wydajności chłodniczej, takich jak hipermarkety, procesy przemysłowe i klimatyzacja komercyjna, np. w biurach i fabrykach, ale i jako klimatyzacja do domu. Coraz więcej domów wykorzystuje ten system do klimatyzacji domowej ze względu na jego opłacalność i brak zagrożenia związanego z koniecznością rozprowadzenia czynnika chłodniczego po całym domu. Jak sama nazwa wskazuje, system ten wykorzystuje wodę jako wtórny czynnik chłodniczy. Sprzęt jest używany do usuwania ciepła z wody, która następnie krąży przez inne komponenty do absorpcji ciepła z przestrzeni. Woda nie jest korozyjna, ma określoną wartość cieplną, jest płynna, nietoksyczna i tania. To czyni ją doskonałym wyborem w porównaniu z innymi wtórnymi czynnikami chłodniczymi, takimi jak solanki chlorku sodu, glikole propylenowe, etylen, metanol lub gliceryna.

Urządzenia systemu chłodniczego

Agregat jest częścią systemu, w której następuje wymiana ciepła pomiędzy wodą dostarczaną do budynku a parownikiem. Woda opuszcza parownik wody o temperaturze 7°C. Ta woda jest następnie cyrkulowana w całym budynku za pomocą pompy. W sprężarkowym agregacie chłodniczym, sprężarki są wykorzystywane do sprężania pary czynnika chłodniczego w skraplaczu, gdzie staje się ona cieczą. W skraplaczu chłodzonym wodą, ciepło cieczy czynnika chłodniczego jest odrzucane do wody za pomocą wymiennika płaszczowo-rurowego, płaszczowo-wężownicowego lub dwururowego. Podgrzana woda jest następnie przesyłana rurociągiem do wieży chłodniczej, gdzie jest chłodzona poprzez odrzucenie ciepła do atmosfery. Wieża chłodnicza jest zwykle umieszczona na szczycie budynku. W większości zastosowań agregatów chłodniczych, skraplacz chłodzony wodą wykorzystuje wieżę chłodniczą do obniżenia temperatury skraplacza. W tym przypadku system pętli wodnej jest oddzielony od wody lodowej, która trafia do budynku. Woda, która została schłodzona przez odparowaną wodę w wieży chłodniczej, wchodzi do skraplacza w temperaturze 29°C. Odbiera ona ciepło z wody chłodzącej. Odbiera ona ciepło ze skraplacza i opuszcza go przy temperaturze 35°C. Woda jest następnie przesyłana do wieży chłodniczej za pomocą pompy, aby została schłodzona przez odparowanie wody w wieży chłodniczej. Temperatura schłodzonej wody spada teraz do 29°C i ponownie trafia do skraplacza. Proces ten jest powtarzany. Woda jest stale dodawana do wieży chłodniczej za pomocą rurociągów wodnych, aby zastąpić tę, która została odparowana do powietrza.

Konserwacja klimatyzacji wodnej

Czyszczenie filtrów jest jednym z najbardziej, jeśli nie najskuteczniejszym, sposobem konserwacji systemu klimatyzacji. Jest ono również niezbędne do zapewnienia zdrowego środowiska w Twoim domu lub firmie. Jest to szczególnie ważne w przypadku systemów kanałowych. Powietrze kanałowe krąży po budynku i jest wydmuchiwane przez wyloty w każdym pomieszczeniu. Następnie powietrze jest zasysane z powrotem do systemu klimatyzacji przez kratkę powietrza powrotnego i wraca do jednostki wewnętrznej. Cykl się powtarza. W systemie kanałowym filtr zwykle znajduje się pod kratką powietrza powrotnego w suficie. Biorąc pod uwagę cykl przepływu powietrza, czystość filtra ma wpływ na czystość powietrza recyrkulowanego w pomieszczeniu. Filtr dosłownie filtruje powietrze i zapobiega recyrkulacji cząsteczek powietrza, kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń w Twoim domu. Oprócz oczywistych problemów zdrowotnych związanych z zapleśniałym stanem powietrza, zablokowany filtr zmniejszy przepływ powietrza i spowoduje, że klimatyzacja domowa będzie pracowała ciężej. To zmniejsza oczekiwaną żywotność klimatyzatora, ponieważ komponenty zużywają się szybciej i mogą zostać niepotrzebnie uszkodzone. Powoduje to również wzrost rachunków za prąd, ponieważ urządzenia pobierają więcej mocy, aby normalnie funkcjonować. Naprawa klimatyzacji przez serwis klimatyzacji to kolejny sposób, aby zadbać o klimatyzację wodną. Tylko profesjonaliści są w stanie ocenić prawdziwy stan urządzenia.

 

 

Blacha trapezowa jaki vat Previous post Blacha trapezowa jaki vat
Myjnia samoobsługowa jakie pkd? Next post Myjnia samoobsługowa jakie pkd?