Pożyczki dla firm – co musisz wiedzieć?

Pożyczki dla firm – co musisz wiedzieć?

Pożyczki dla firm – co musisz wiedzieć? Dziś coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnego biznesu. Nie powinno to dziwić, ponieważ praca na własny rachunek ma wiele zalet – nie jesteśmy od nikogo zależni, nikt nie jest nad nami, bierzemy wolne, kiedy chcemy, w pracy spędzamy dokładnie tyle czasu, ile nam się wydaje. Najczęściej jednak nie jest tak kolorowo, bo firma musi mieć pieniądze, jeśli ma przetrwać i stać ją na inwestycje różnej wielkości. Nie zawsze jest czas, aby na nie czekać. Dlatego powstają tak zwane kredyty korporacyjne, przez co są one bardzo płytkie, co pozwala na czasowe pozyskanie środków na rozwój. Ale czym tak naprawdę różnią się od pożyczek masowych? Czy nasza firma może z nich korzystać, a jeśli tak, to na jakich warunkach? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Pożyczki i kredyty

Dwa terminy, które ludzie często mylą, to kredyty biznesowe i pożyczki. W rzeczywistości jednak są to zupełnie różne rzeczy, a ich nabywanie, nawet jeśli jest podobne w sposobie, jest również różne w działaniu.

Pożyczki dla firm – co musisz wiedzieć?
Pożyczki dla firm – co musisz wiedzieć?

Kredyt firmowy to bardziej tymczasowa forma pozyskania środków, często na bieżące wydarzenia. Bank nie bada sposobu wykorzystania pożyczonych przez nas pieniędzy, ani nie musi przy składaniu wniosku określać celu kredytu (choć może to być pomocne przy składaniu wniosku). Kredyty zwykle nie przekraczają 200 000 zł, choć jest to całkowicie w gestii banku – zazwyczaj jednak nie przeznacza na to większych środków. Kredyt firmowy jest trochę podobny do kredytu w tym sensie, że musi mieć zdolność kredytową – musimy pamiętać, że korporacja jest odrębna od osób prywatnych, które ją prowadzą. Dlatego to samo przedsiębiorstwo powinno mieć takie możliwości. Zaletą pożyczki jest to, że otrzymuje się ją niemal natychmiast po złożeniu wniosku (oczywiście jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony) – możemy więc działać na otrzymanej kwocie od razu, nie czekając na rozpatrzenie wniosku, a następnie przesłać nam gotówkę.

Z kolei jeśli chodzi o kredyty, dzielą się one na dwa rodzaje – kredyty obrotowe oraz kredyty inwestycyjne. Te pierwsze są zazwyczaj krótkoterminowe, na bieżącą działalność firmy – długoterminowe to dotacje długoterminowe, na znacznie większe kwoty. Środki na kredyty inwestycyjne muszą być celowe i ściśle związane z działalnością firmy oraz muszą być podane przy składaniu wniosku. Ponieważ kredyt jest dużo większą kwotą, bank dokładnie oceni, czy będzie się on spłacał i czy otrzymamy środki na spłatę kredytu w związku z inwestycją przyznanych nam środków. Oczywiście kredytów dla firm jest znacznie więcej niż kredytów dla korporacji – głównie ze względu na popularność usługi.

Jakie firmy są obiektami pożyczkowymi i jakie warunki trzeba spełnić?

Aby uzyskać większe pożyczki dla firm, bliższe maksymalnie 200 000 zł, musimy posiadać zdolność kredytową. To z kolei buduje się latami – więc nasza firma musi być na rynku kilka lat, sprawnie funkcjonować, nie mieć żadnych długów i po prostu zarabiać na życie. Pożyczki dostępne są dla firm posiadających zdolność kredytową w banku, czyli takich, które mogą spłacić pożyczkę – nie są one jednak tak restrykcyjne jak pożyczki. Jednym z wymagań firm, które chcą ubiegać się o pożyczkę, jest również stały dochód, wystarczający na wysokość raty, którą firma musi spłacać co miesiąc.

Oczywiście wspomniane wcześniej kwalifikacje firmy to bardzo ważne rzeczy, ale niewiele banków uważa je za absolutną konieczność. To wszystko za sprawą pożyczek dla firm „startowych”, czyli pożyczek dla nowych przedsiębiorców, którzy w świecie biznesu są jeszcze w powijakach. Ich wymagania są znacznie niższe, a tak naprawdę złożenie wniosku to tylko formalność, ponieważ prawie każdy może otrzymać tego typu pożyczkę. Należy jednak zaznaczyć, że maksymalna kwota kredytu w tym przypadku wynosi 30 000 (lub nieco mniej lub nieco więcej, w zależności od wybranego przez nas banku usługowego).

Wnioski

Dzisiaj, mając firmę i nie mając wystarczająco dużo pieniędzy, aby ją rozwijać, nie musimy jej zamykać ani łamać sobie głowy, aby utrzymać się na rynku. To wszystko dlatego, że banki oferują firmom atrakcyjne kredyty, co dla wielu firm jest ratunkiem, a dla wielu innych – to szybka realizacja inwestycji, zaplanowanie, zakup sprzętu i – łatwa Ziemia – szansa na rozwój. O ile skorzystanie z kredytu wiąże się oczywiście ze spłatą kredytu (oraz prowizją pobieraną przez bank), to warto wiedzieć, że kredyt jest możliwy. Ta wiedza może nam się przydać w przyszłości, ponieważ istnienie firmy jest często bardzo nieprzewidywalne, zwłaszcza jeśli chodzi o finanse.

Jak czytniki RFID działają na częstotliwości radiowej? Previous post Jak czytniki RFID działają na częstotliwości radiowej?
Alkoholizm - jak pomóc uzależnionemu? Next post Alkoholizm – jak pomóc uzależnionemu?