Frezy do paznokci – jakie służą do czego?

Frezy do paznokci – jakie służą do czego?

Frezy do paznokci – jakie służą do czego? Frezarka to urządzenie, które znajduje szerokie zastosowanie zarówno w gabinetach podologicznych, jak i kosmetycznych. Doskonale sprawdza się ona bowiem podczas opracowywania, a także skracania powierzchni i zgrubiałego naskórka. Aby urządzenie to mogło pełnić odpowiednie funkcje, konieczne jest wyposażenie go we właściwe końcówki. Jakie końcówki do frezarki sprawdzają się do pracy na paznokciach? Czym powinny się charakteryzować i które najlepiej wybrać?

Rodzaje frezów

Obecnie na rynku dostępne są dziesiątki różnych frezów, zróżnicowanych zarówno pod kątem kształtu, jak i materiału, z którego zostały wykonane. Te dwa, istotne parametry, jak również stopień gradacji frezu, determinują poniekąd jego przeznaczenie. Zupełnie inne końcówki sprawdzają się bowiem podczas opracowywania delikatnych skórek, inne natomiast przy zabiegu usuwania odcisków.

Pierwszym kryterium podziału dostępnych na rynku frezów jest materiał, z którego zostały one wykonane. W ten sposób wyróżnić można frezy:

  • diamentowe,
  • karbidowe, czyli końcówki wykonane z węglika spiekanego,
  • ceramiczne,
  • kamienne,
  • stalowe.

Końcówki do frezarki dostępne są także w różnych kształtach, takich jak:

  • stożek,
  • szpic,
  • walec,
  • walec zaokrąglony,
  • kulka.

Trzecim kryterium podziału frezów jest stopień ich gradacji, który oznaczany jest opaskami lub nakładkami różnej barwy. Kolor żółty oznacza najdrobniejszy stopień gradacji, po którym następują kolejno końcówki z oznaczeniem czerwonym, niebieskim, zielonym oraz czarnym, o najwyższym poziomie gradacji. 

Frezy do paznokci – jakie wybrać?

Kluczem do skutecznego i bezpiecznego użytkowania frezarki wraz z jej końcówkami jest odpowiednie i świadome dopasowanie frezów do wykonywanych zabiegów. Jakie więc frezy najlepiej sprawdzą się w przypadku czynności pielęgnacyjnych, wykonywanych na paznokciach? Najczęściej wybiera się w tym celu trzy rodzaje końcówek – frezy diamentowe, ceramiczne lub karbidowe. 

Frezy do paznokci – jakie służą do czego?
Frezy do paznokci – jakie służą do czego?

Pierwsze z nich, frezy diamentowe, to jedne z najchętniej wybieranych końcówek, doskonale sprawdzające się w przypadku zabiegów na paznokciach. Diamentowe frezy odznaczają się bowiem wysoką trwałością i szerokim zastosowaniem. Z ich pomocą z łatwością możemy przede wszystkim usunąć stylizację z płytki oraz sztuczne, na przykład hybrydowe paznokcie. Twarde i doskonale pracujące z płytką opiłki diamentowe świetnie wyszlifują także paznokieć, nadając mu estetyczny wygląd. 

Drugi rodzaj frezów, czyli ceramiczne, to końcówki, które świetnie sprawdzają się nawet przy długich zabiegach. Frezy te nie nagrzewają się bowiem i nie przenoszą ciepła, dzięki czemu są w pełni komfortowe i bezpieczne dla pacjenta. Wykonane z trwałego i odpornego materiału frezy ceramiczne to optymalny wybór w przypadku pracy z paznokciami akrylowymi lub żelowymi. 

Ostatni rodzaj materiału, który sprawdza się przy opracowywaniu płytki paznokciowej, to węglik spiekany. Tworzywo to jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych, gdyż cechuje je niezwykła wytrzymałość i trwałość. Z pomocą karbidowych frezów możemy z powodzeniem usunąć stylizację z płytki paznokcia, jak również zmatowić płytkę, przygotowując ją tym samym do kolejnej. Końcówki wykonane z węglika spiekanego sprawdzą się również do skrócenia paznokci oraz opracowania skórek. 

 

Wybierając frezy do paznokci, warto również zwrócić uwagę na ich kształt. Frezy spiczaste świetnie sprawdzają się w przypadku trudno dostępnych miejsc – pozwalają na skuteczne i dokładne usuwanie hybrydy lub żelu z brzegów płytki paznokciowej. Frezy w kształcie kulki lub podobne do nich końcówki w kształcie łezki są nieocenioną pomocą w przypadku usuwania skórek z powierzchni paznokcia. Do pracy na płytce wybrać możemy również frezy w kształcie walca oraz stożka, które dobrze sprawdzą się do opracowywania płytki oraz nadawania jej pożądanego kształtu. 

Opracowywanie paznokci a stopień gradacji

W przypadku opracowywania, skracania czy szlifowania paznokci przy pomocy frezów nie bez znaczenia pozostaje również stopień ich gradacji. Najdrobniejsze, żółte oraz czerwone frezy sprawdzą się przy wygładzaniu paznokci, z kolei nieco grubsze, niebieskie, skutecznie usuną skórki zachodzące na płytkę, a także skrócą ją oraz ukształtują. Frezy oznaczone kolorem czarnym, a więc końcówki o największej gradacji, mogą być używane do opracowywania i wygładzania szczególnie twardych oraz zgrubiałych paznokci.

Frezy do paznokci – o czym jeszcze pamiętać?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj frezów do paznokci wybierzemy, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich jakość oraz klasę wykonania. Szczególnie istotne jest również utrzymanie końcówek w odpowiednim stanie i nienagannym stopniu higieny oraz sterylności. Po każdym ich użyciu należy poddać je procesowi dezynfekcji oraz sterylizacji. Czynność ta jest obowiązkiem każdego specjalisty; bez niej niemożliwe jest ponowne użycie frezów. Po wyjałowieniu końcówki, przed ponownym jej użyciem warto ponadto dokładnie przyjrzeć się jej strukturze, aby upewnić się, że nie pojawiły się na niej żadne rysy czy uszczerbki. 

Ile kosztuje założenie balonika do żołądka Previous post Ile kosztuje założenie balonika do żołądka
Jakie rodzaje rehabilitacji medycznej zapewnia nam Narodowy Fundusz Zdrowia? Next post Jakie rodzaje rehabilitacji medycznej zapewnia nam Narodowy Fundusz Zdrowia?