Kurtyny paskowe

Kurtyny paskowe

Kurtyny paskowe to przegrody z elastycznych pasów PCV. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, bowiem sprawdzą się chociażby w sektorze spożywczym – z powodzeniem mogą mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Czym są kurtyny paskowe? Jakie rodzaje kurtyn paskowych jesteśmy w stanie wyróżnić? Czy kurtyny paskowe są gwarancją odpowiedniej temperatury? Jakie zastosowanie kurtyny możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym są kurtyny paskowe?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat kurtyn paskowych, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym one są. Otóż są to pionowe paski, które wykonuje się z tworzywa sztucznego. Najczęściej służą do tego, by wieszać je w przejściach pomiędzy pomieszczeniami, ewentualnie w wyjściach na zewnątrz. W poprawnie powieszonej i wyprodukowanej kurtynie pasy są w stanie na siebie zachodzić, czemu czemu poziom szczelności jest bardzo satysfakcjonujący. Pasy charakteryzują się dużą lekkością, w konsekwencji ich odchylenie nie sprawia najmniejszych problemów. Podobnie wygląda to w przypadku przechodzenia przez nie. Te dwie cechy mogą sprawić, że kurtyny paskowe mogą być z powodzeniem stosowane w zróżnicowanych branżach.

Jakie rodzaje kurtyn paskowych jesteśmy w stanie wyróżnić?

Skoro wiemy już, czym są kurtyny paskowe, warto nieco więcej dowiedzieć się na temat tego, jakie ich rodzaje występują. W zależności od tego, jakie są potrzeby użytkowników, mogą one być zawieszone na stałe w jednej lokalizacji, ewentualnie przesuwane na systemie jezdnym. Kurtyny stacjonarne wybierane są najczęściej w miejscach, których natężenie ruchu nie jest największe. Wariant przesuwany jest natomiast preferowany wtedy, gdy intensywność ruchu zmienia się. W przypadku dużego ruchu najlepiej sprawdzi się kurtyna odsuwana na bok, bowiem płynność ruchu nie ulega zmniejszeniu.

Zobacz koniecznie:

Jeśli chodzi o kurtyny paskowe stacjonarne, to są one zawieszone na listwie mocującej. Przytwierdza się je do ściany bądź do sufitu. Wstęgi natomiast mogą bujać się w sposób swobodny, w przód i w tył. Nie zmienia to jednak faktu, że cała kurtyna będzie nieruchoma. Jeśli chodzi o kurtyny przesuwne, to jak sama nazwa wskazuje, skrzydło przesuwane jest w bok.

Ruch jest dość charakterystyczny o odbywa się za pomocą systemu przesuwnego. Takie rozwiązania umożliwiają odsłanianie i zasłanianie otworu, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nie musimy zdejmować i zakładać pasów, tak jak wygląda to w przypadku kurtyny stacjonarnej. Istnieją również kurtyny paskowe harmonijkowe, które mocowane są na ruchomym stelażu. Działają bardzo podobnie do pantografu. Ruch ramion przypomina natomiast zamykanie i otwieranie nożyc. Kiedy pozycja jest otwarta, a otwór zasłonięty, wówczas wstęgi ustawiają się jedna obok drugiej. W ten sposób tworzona jest lita ściana.

Czy kurtyny paskowe są gwarancją odpowiedniej temperatury? 

Kurtyny paskowe
Kurtyny paskowe

Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że kurtyny paskowe są w stanie znacząco wpłynąć na ograniczanie wymiany powietrza. Ich właściwości są dość nietypowe, bowiem nie dopuszczają do sytuacji, w której ciepło miałoby uciekać z budynku. Specjalistyczne kurtyny paskowe mogą sprawdzić się w chłodni, gdzie przez długi okres czasu utrzymują niską temperaturę. Kurtyny paskowe wykonywane są z elastycznego tworzywa – nie tylko twardnieje, ale także nie łamie się pod wpływem niskiej temperatury.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że kurtyny paskowe powszechnie stosowane są w branży spożywczej. Mogą mieć kontakt z żywnością, zapewne dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Ogromną zaletą jest to, że wykonane z wysokiej jakości kurtyny tłumią dźwięki. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż poprawiane są warunki pracy w pomieszczeniu, obok którego emitowany jest hałas. Ograniczane jest również wydobywanie dźwięków na zewnątrz. Jak można zatem zauważyć, oferowane przez nas kurtyny paskowe mają szereg korzystnych właściwości.

Jakie zastosowanie kurtyny możemy wyróżnić?

Nie da się ukryć, że zastosowanie kurtyn paskowych jest bardzo szerokie. Nie jest to jednak nic zaskakującego, jeśli weźmiemy pod uwagę szereg zalet takiego rozwiązania. Przez wielu uznawane są jako niezastąpione dodatki. Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie, charakteryzują się ponadprzeciętną izolacją termiczną i dźwiękową. Dodatkowo sprawdzą się tam, gdzie panuje wilgoć. Świetnym tego przykładem są chociażby myjnie samochodowe, które umieszcza się blisko warsztatów i mechaników.

Kurtyny paskowe mogą być również zabezpieczeniem miejsca, w którym pracuje spawacz, ewentualnie inna osoba, która używa szkodliwych detergentów. Istotny jest również fakt tego, że kurtyny są przezroczyste. W praktyce oznacza to, że nie ograniczają one dostępu światła do miejsca pracy. Na pierwszy rzut oka możemy również zauważyć, co się z nimi dzieje, gdy ktoś chciałby przejść przez tę kurtynę. Zajmują niewiele miejsca, co jest dużym udogodnieniem. 

Leczenie laserowe - jak trwale usunąć blizny? Previous post Leczenie laserowe – jak trwale usunąć blizny?
Wymarzony prezent strój cosplay Next post Wymarzony prezent strój cosplay